Chvalovice a život místních vinařů

Chvalovice a život místních vinařů
Chvalovice

Víno z Chvalovic

Když se řekne jižní Morava, většině z nás se vybaví krásná příroda, pohostinní lidé, cimbálová muzika, kroje a hlavně lány vinohradů. To zní samo o sobě jako pozvánka k dobrému vínu, co říkáte?

Kam ale na jižní Moravě vyrazit za tím nejlepším vínem?

Asi teď čtenáře nepřekvapí, když je pozveme k nám na Znojemsko. Znojmo je nejen historickým centrem regionu, ale také centrem vinařství. Ve městě se konají vinařské slavnosti typu vinobraní a festival VOC vína, najdete tu ale též kouzelné vinárničky s nabídkou (nejen) místních vín. No a pokud budete chtít zažít návštěvu skutečného vinařství, můžete vyrazit rovnou k nám do Chvalovic.

Vyhlášená vinařská obec Chvalovice leží necelých 10 kilometrů od Znojma kousek od rakouských hranic. Vinařství se tu v posledních letech bohatě rozvíjí. Naše vinařství SIMENON do této dobré společnosti patří taktéž.

Tradice a víno

Znojemská vína jsou vyhlášena nejen v našich končinách, ale také v zahraničí. Aby také ne, když do Znojemské vinařské podoblasti spadá 90 vinařských obcí, které mají dohromady téměř 3,5 tisíce ha vinic. A to by bylo, abyste právě zde nenašli víno, podle svého gusta.

Sázkou na jistotu jsou již zmíněné Chvalovice a zdejší vinařství. Nabídka vín je velmi pestrá. Naši vinaři nabízejí tradiční odrůdy, ale rádi také experimentují. Naše vinařství patří k těm, kdo si zakládá na tradiční výrobě vína v rodinném sklípku, ale k tomu se nebojíme zkoušet nové, málo zaběhnuté způsoby výroby vína.

Za zmínku určitě stojí i to, že místní vinaři dokonce na podzim roku 2013 založili vinařský spolek. I my jsme členem tohoto spolku. Jednou z nejviditelnějších aktivit spolku je každoroční akce „Den otevřených sklepů“. Pokud tedy chcete navštívit naše vinařství a ochutnat vína i od dalších chvalovických vinařů, toto je skvělá příležitost.

To nejlepší z Moravy a nezaměnitelný terroir chvalovických vinic

Tradice pěstování vína v Chvalovicích se počítá na staletí. Na místních vinohradech rostou a zrají vína, z nichž se následně zpracovává široký sortiment, který je pro Znojmo a jeho okolí typický: Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský, dále ve velké míře Rulandské bíle a šedé, Müller Thurgau, Tramín červený. Ochutnat můžete také Rulandské modré, Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe.

Ale nejen u místních vinařů může za to, že si můžeme dopřávat znojemská vína v té nejlepší kvalitě. Velký podíl má totiž místní terroir – písčitohlinitá půda, svahy orientovány na jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, nadmořská výška 240 - 260 m n. m. Svou roli sehrává i místní podnebí, střídání nízkých nočních a vysokých denních teplot při dozrávání hroznů. To všechno působí jako celek a právě díky tomuto sehranému a vyváženému procesu se můžeme těšit z jedinečné chuti zdejších vín.

Život s vínem

Kolem vína se v Chvalovicích a jeho okolí točí téměř vše. Naší vyhlášenou akcí je již zmíněný „Den otevřených sklepů“, který se pořádá každý rok, kdy máte možnost ochutnat vína nejen z našeho vinařství SIMENON, ale také od dalších místních rodinných vinařství.

Mezi cyklisty, ale i turisty, je oblíbená viniční trať zvaná Dívčí hora. Ta začíná u mírného návrší těsně před obcí Chvalovice (u mezinárodní silnice E59) a vede až k železniční trati Znojmo-Šatov. Věřte, že to je krásná projížďka zapomenutou venkovskou krajinou.

Morava nabízí jak místním, tak návštěvníkům mnohé. K tomu nejlepšímu ale bezesporu patří skvělá vína, ke kterým se ta z vinařství obce Chvalovice bez dlouhých debat řadí. Pojďte si i vy připomenout, že na světě je krásně. Zejména u pohárku dobrého vína, třeba ve sklípku vinařství SIMENON.

Budeme se těšit na viděnou!