Znojmo a jeho historické památky

Znojmo a jeho historické památky
Rotunda sv. Kateřiny, podzemí, pivovar u hradu, ale i bohatý kulturní program. Zjistěte více o Znojmě a okolí.

Historické památky, ale i adrenalin

Město Znojmo je oblíbeným výletním cílem milovníků historie, dobrého vína a nefalšované zábavy. Přímo v centru města najdete areál hradu s unikátní románskou Rotundou sv. Kateřiny z počátku 11. století. Rotunda má dochovanou výmalbu s výjevy ze života prvních Přemyslovců. V areálu hradu sídlí také obnovený Znojemský pivovar. Areál lemují hradby, ze kterých se můžete kochat pohledem do hlubokého údolí řeky Dyje a obdivovat vystupující svahy přiléhajícího Národního parku Podyjí.

Znojmo je známé také díky několikapatrovému podzemí. Děti můžete vzít na tradiční prohlídku podzemní pohádkové říše. V nedávné době město otevřelo adrenalinové prohlídkové trasy, kde si můžete podzemní chodby projít poněkud netradičním způsobem a ten zážitek opravdu stojí za to.

Víno, tradice a zábava

Znojmo je cetrem kultury. Každý rok na podzim se sem sjíždí milovníci vína z celé republiky na tradiční Znojemské historické vinobraní. Ochutnávat můžete nejen vína znojemských vinařů, ale samozřejmě tradičně také burčák.

V květnu se koná speciální akce s názvem Festival vína VOC Znojmo. Jedná se o kulturně-folklorní událost spojenou s přehídkou výběrových VOC vín z celého Znojemska. Milovníky kultury určitě zaujme letní Hudební festival Znojmo, který je každý rok věnován některému ze světových hudebních skladatelů. V rámci festivalu se podávají vína zdejších vinařů, která sou speciálně vybírána pro jednotlivé koncerty v rámci festivalu. Protipólem festivalu klasické hudby je zimní Jazz fest, kde opět nechybí spojení prokřehlých hudebních tónů s vínem.